Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Tvärskogs IF
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Tvärskogs IF.
Tvärskogs IF
Följ oss för uppdateringar
Då var det dags för våsäsongens sista styrelsemöte som hade lite fokus på föreningens ekonomi under perioden.
Det var en ganska nöjd kassör som kunde se en del positiva delar i bland alla utgifter i föreningen. Alla ideella insatser ni medlemmar gör på olika sätt har gjort att vi står bättre rustade idag än vi gjort på ett tag. Vi är givetvis väldigt tacksamma för de företag och privatpersoner som stöttar föreningen.
Det kommer att bli lite fokus på de medlemsavgifter och aktivitets/tränings-avgifter som fortfarande är obetalda. Ni som glömt detta se till att ledarna slipper stöta på om betalningen!! Föreningens policy är att man måste vara medlem som betalat träningsavgift för att kunna representera TIF.
Vi har köpt in fyra bollnät som ska upp runt nya 7-mannaplan. Vi prioriterar kortsidan mot grusytan och parkeringen så vi slipper snedsparkar på bilarna.
Planeringen av en sexkantig paviljong till minnet av Evald Olsson är inne i ett slutskede och Ungdomssektionen hoppas ha första etappen klar till Höstcupen.
Det stundar cykelfest i byn nästa lördag och sen smäller det rejält den 16/6 då det är dags för stora DERBYFESTEN. TIF möter IFK Påryd hemma på IP kl. 15:00 och sen firar vi tillsammans efteråt och vi hoppas givetvis att så många som möjligt kommer och hejar på!
Håll utkik efter vad som händer i föreningen via vår hemsida eller vår nya Facebook sida.
Styrelsen gm Tommy
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera